Ar išgelbės muzika nuo ekoniminės krizės?

Paveiktas ekonominės krizės šansono pradininkas Lietuvoje Ilja Vatkinas planuoja pradėti dainuoti ir lietuvių kalba. Atlikėjo planuose taip pat duetas su grupės „Fanki“ vokaliste Beata bei naujo albumo išleidimas. Anot atlikėjo, ekonominė krizė išgalvota ir paveikia tikrai ne visus. Lietuviams jis siūlo perdažyti namus į šviesias spalvas ir dažniau šypsotis.

Kas tai per grupė?

Įrašiusi Sankt-Peterburge didžiuoju Rimskio – Korsakovo simfoniniu orkestru kompaktinę plokštelę grupė „KUPE“ yra žinoma toli ne kiekvienam Lietuvos gyventojui. Grupės nariai nemėgsta reklamos, nesifotografuoja laikraščiams, retai pasirodo radijo eteryje. Per dešimtį gyvavimo metų grupės buvo sukurtas ne vienas hitas, o atliekamos dainos – prasmingos, muzikalios, geranoriškos. Grupė dažniau pasirodo gyvo garso koncertuose, nes atlikėjų nuomone svarbu palaikyti  ryšį su publika, keistis energija. Tikriausiai todėl ši grupė mėgstama ne tik Lietuvoje, net ir toli už jos ribų.

Grupės lyderis – žvaigždė?

Ilja Vatkinas – charizmatiškas, bochemiškas, bet tuo pat metu ir labai atviras asmuo. Atlikėjas nelaiko savęs žvaigžde, sakydamas: “žvaigždės danguje, jomis domisi astrologai“. 42-jų metų atlikėjas sukūrė nemažai projektų ir aplankė daug šalių. Šis žmogus dovanoja savo koncertuose šypsenas visiems, ir jam atsakoma tuo pačiu. Grupės „KUPE“ koncertai – tai tarsi sielos poilsis nusivylusiems ir liūdintiems. Pasak Iljos Vatkino : “Muzikantas turi sukurti šventę, nesvarbu, kad šiandien liūdna diena“. Į koncertus ateina skirtingi žmonės – nuo bedarbių iki stambių verslininkų. Visi ateina pasiklausyti muzikos, pamiršti apie bėdas, tragedijas ir kitus rūpesčius. Šiuo momentu muzika ir ją atliekantis žmogus tampa geros nuotaikos, šventės kūrėju. Koncerto metu žmonės gali užsimiršti ir atsipalaiduoti, nusišypsoti. Tai ir yra pagrindinis ir svarbiausias atlikėjo darbas. “Mūsų darbas – ne žvaigždėmis tapti, o kurti žmones“. Populiarumą Ilja lygina su politika: “Arba tu reikalingas arba ne. Gali būti „megažvaigžde“, bet jeigu tu niekam nereikalingas, tavęs niekas nesiklausys“.

Istorijoje nėra reklamos

Grupės „KUPE“ istorija – tai daugelis projektų ir aplankytų šalių. Tuo  metu kai reklama  neturėjo tokios reikšmės, kaip dabar, kai dainos gimdavo kasdieninėse kelionėse, kai tekdavo repetuoti šimtus kartų, kaip kūrimo procesas buvo daug sunkesnis ir kažką reikšdavo, kai  muzika galėjo išgelbėti žmones grupė „KUPE“ buvo viena iš tų, kuri  padėdavo žmonėms išgyventi skausmingoje realybėje.  Grupės „KUPE“ vokalistas pasakoja apie bendrą projektą su J.Šatunovu:

„Grozne, vos pasibaigus karui, ir miestui dar neatsigavus po patirto siaubo, buvo organizuotas pirmasis komercinis koncertas.  Bilietai buvo labai brangūs  - apie 100 lt. Bet nepaisant to, stadione susirinko daugiau negu 1000 skirtingų tautybių žmonių: čečėnai, anglai, Kaukazo gyventojai ir kt. Atvažiavo mažai kam pažįstami muzikantai iš Lietuvos.  Ir štai prasidėjo šventė – žmonės prabudo, veiduose atsirado šypsenos, kiekvienam tapo aiškų, kad tokių  šviesių emocijų jiems taip truko. Tuomet žmonėms reklama nebuvo reikalinga.“

Muzikos galia prieš krizę

Sakoma, kad muzika turi stebuklingų galių. Senovėje tikėta, kad ji gali išvalyti sielą, padėti priartėti prie Dievų. Sovietų Sąjungos laikais muzika buvo savotiška protesto forma. Dar iki šiol sakoma, kad būtent muzika išgelbėjo pasaulį. Ilja Vatkinas muziką tapatina su emocijomis: “koncerto metu jauti didelį pasitenkinimą, daug didesnį nei įprastame kasdieniniame gyvenime: darbas, namai, šeima ir t.t.“  Anot dainininko žodžių, daugelis noriai iškeistų duonos gabalą į muziką. Į klausimą ar paveiks ekonominė krizė tiek svarbia Jūsų sielai  muziką atlikėjas atsako “krizė – tai labai subjektyvus dalykas. Krizė JAV, krizė Europoje, krizė Lietuvoje. Pavyzdžiui, kai JAV savo prezidentu išsirinko juodaodį B.Obamą  galvojame tai į gerą ar į blogą. Na o koks mums skirtumas? Kitas atvejis – krito benzino kaina, man, kaip vairuojančiam žmogui, tai gerai, o tam, kas neturi mašinos, kas pasikeitė? Dirbantiems žmonėms krizė išvis nesvarbi. Tiesiog būna gerų dienų, būna blogų“. Į koncertus žmonės ateina  nors trumpam pamiršti apie tokius kasdieninius, kartais net nesvarbius dalykus.

Grupės „KUPE“ lyderis mano, kad žmonės Lietuvoje labai paveikti kasdieninės rutinos. „Piliečiai tapo pilki ir niūrus. Visi namai Izraelyje balti. Namų interjerai – balti. Netgi tada, kai lauke tamsu, miestas išlieka džiuginančiu, šviesiu. O dabar išvažiuoji iš miesto centro ir šviesos maža. O kada šviesos nėra, ir žmonės pikti, liūdni, apatiški“. Juokaudamas Ilja siūlo Lietuvos žmonėms perdažyti savo namus šviesiomis spalvomis, ir dažniau šypsotis.

Skirtingi žmonės, skirtinga ir publika

Kiekvienas žmogus skiriasi savo išvaizda ir charakteriu. Visi esame individualūs, bet turime kažką bendro. Gyvendami vienoje srityje, įgyjame tam tikrą vertybių sistemą, elgesio ypatumus. Todėl, domimės grupės „KUPE“ solisto, ar skiriasi publika skirtinguose šalyse? “Piteris“-kultūros sostinė. Čia žmonės ateina ne į šventę, o lyg į egzaminą, kurį vertina atlikėjas. Kituose Rusijos ir Čečėnijos miestuose žmonės ateina į šventę, tiesiog pasilinksminti. Lietuvoje sunkiau, čia reikia padėti publikai prabusti.  Visuomenės gerbiami žmonės negali rodyti emocijų, jiems sunku atsiskleisti. Jaunimas, žinoma, labiau atsipalaidavęs, bet žmonės, kuriems aš dainuoju yra labiau konservatyvūs.“

Artimiausi grupės planai

Ilja Vatkinas turi nemažai planų apie kuriuos jis kol kas nenorėtų kalbėti. Bet nenuslėpė, kad ruošiama nauja programa ir artimiausiu metu bus išleistas naujas grupės albumas. “Man – krizės nėra, todėl galvoje daugybė skirtingų planų“. Atlikėjas ruošiasi atlikti dainą kartu su grupės „Fanki“ vokaliste Beata Vilkina. Ilja Vatkinas planuoja pradėti dainuoti ir lietuviu kalba. Įgyvendinti šiuos planus atlikėjui turėtų padėti Žilvinas Žvagulis.

Mes lenkiame galvas prieš tokią tvirtą, atvirą, turinčią savo nuomonę asmenybę. Ilja Vatkinas, užkariaus ne vieną širdį, pasiilgusią muzikos. Atlikėjo dėka Lietuvos gyventojai daugiau nei 10 metų turi galimybę klausytis šansono. Mūsų žurnalo redakcija linki grupei “KUPE” jėgų, ištvermės ir ilgų gyvavimo metų.

Tarptautinis verslo žurnalas”Lietuva pristato“

ISSN 1822-1009

Nr.01/2009